Strona klubu OKS Start Otwock
 
   
Klub - informacje, aktualności, forum kibiców
Aktualności
Galeria
Orlik
Kontakt
Historia
Stadion
Statut klubu
Rozgrywki - wyniki, terminarze
IV liga - tabela i terminarz
Kadra I zespołu
OKS II Otwock
Juniorzy mł. - 2000
Trampkarze - 2002
Młodziki - 2003
Młodziki - 2004
Orliki - 2005
Orliki - 2006
Żaki - 2007
Kobiety
Kibice - informacje, zdjęcia, filmy
Informacje
SKLEP
Inne sekcje
LA - grupa biegów
LA - grupa rzutów
Ciężarowcy
 
OKS Otwock - Ruch Chorzów (zapowiedź) part.2 2009.10.27 19:46:18

Przedstawiamy drugą część zapowiedzi meczu z Ruchem Chorzów. Tym razem zamieszczamy informacje dotyczące kibiców drużyny ze Śląska. Zapraszamy do lektury.

KIBICE

Ruch Chorzów to jeden ze współtwórców zorganizowanego ruchu kibicowskiego w Polsce i drugi śląski klub, który dorobił się grupy fanatyków (za Polonią Bytom). Początki datują się na lata 70-te ubiegłego wieku. Wtedy to na fali sukcesów drużyny Ruchu Chorzów i jej rywalizacji z Górnikiem Zabrze kibice zaczęli przywiązywać większą wagę do jakości dopingu na trybunach. Od początku fanatycy z Chorzowa zajmowali sektor pod słynnym zegarem Omega, który jest rozpoznawalnym w całym kraju symbolem stadionu Ruchu. Zaliczano również mecze wyjazdowe, lecz ze względu na specyfikę tamtych lat (brak sektorów yjazdowych, zorganizowanego transportu, ale też „opieki” służb mundurowych, częsta „wymiana poglądów” z kibicami gospodarzy) liczby wyjazdowe nieczęsto przekraczały 50 osób. W tym okresie kibiców Niebieskich łączyła zgoda z fanatykami Wisły Kraków i Lechii Gdańsk. W latach 80-tych do tej dwójki dołączyli kibice Piasta Gliwice. Inne kluby, z jakimi na przestrzeni swojej historii Ruch Chorzów miał kibicowską zgodę, to Jagiellonia Białystok, Śląsk Wrocław, Zagłębie Wałbrzych i Igloopol Dębica.

Z biegiem czasu układy te wypaliły się, już w połowie lat 80-tych Piast Gliwice traktowany był przez kibiców Ruchu jako kosa, w tym samym okresie dochodziło też do starć z kibicami Lechii Gdańsk. Do tego należy dodać jeszcze regularne starcia z lokalnymi rywalami - Górnikiem Zabrze, Zagłębiem Sosnowiec, a także GKS Katowice, który pod koniec lat 80-tych niespodziewanie wyrósł pod bokiem Ruchofanów na liczącą się ekipę.

Początek lat 90-tych to kibicowski kryzys na stadionie przy ulicy Cichej, który został zażegnany dopiero wraz z dojściem do głosy kolejnego pokolenia fanatyków czternastokrotnego Mistrza Polski. Ludzie ci pochodzili głównie ze Świętochłowic, a na trybunach zaroiło się od skinheadów, którzy bardzo mocno akcentowali swoją obecność. Na uwagę zasługują bardzo dobre liczby wyjazdowe Ruchu w tym okresie (między innymi 2000 fanatyków na meczu z GKS-em Katowice, 1500 osób w Zabrzu, minimum 3000 osób na rozgrywanym na stadionie Polonii Warszawa finale Pucharu Polski z GKS-em Bełchatów w 1996 roku). Pod koniec lat 90-tych kibice Ruchu wzięli udział w dwóch słynnych awanturach: pamiętnej zadymie w katowickim Spodku zimą 1997 roku oraz w meczu derbowym z GKS-em Katowice, gdy po „wjeździe z bramą „ udało się zaskoczyć kibiców gospodarzy, którzy stracili 6 flag. Mniej więcej w tym samym okresie doszło do tragicznego wydarzenia – z rąk kibiców Górnika Zabrze śmierć poniósł „Remik” – bardzo zaangażowany szalikowiec Ruchu.

Ostatnie lata, to epoka dominacja grupy PSYCHOFANS – elitarnej z założenia grupy miłośników mocniejszych wrażeń, która powstała w połowie lat 90-tych ubiegłego stulecia. Z początku grupa ta liczyła około 60-ciu osób, dziś według nich samych, Ruch jest w stanie „wystawić” nawet do 200 Psychofanów. Są oni bardzo skuteczni w swoim fachu, o czym świadczy dominująca pozycja w regionie (świadczą o tym „antyruchowe” układy, jakie od stosunkowo niedawna łączą potencjalnych rywali – GKS Katowice oraz Górnika Zabrze).

Obecne zgody kibiców Ruchu to przede wszystkim Widzew Łódź, obydwa toruńskie kluby – Apator i Elana oraz hiszpańskie Atletico Madryt. Szczególnie ciekawa jest historia kontaktów Niebieskich z kibicami łódzkiego RTS-u, ponieważ... jest to już druga zgoda tych ekip. Pierwsza miała miejsce w latach 80-tych i cechowała się wybitnie „melanżowym” charakterem, gdyż w tamtych czasach Widzewiacy nie dysponowali zbyt silną ekipą. Po załamaniu się tamtego układu, obie ekipy zanotowały kilka starć pomiędzy sobą, między innymi Ruch skroił widzewską flagę „Fan Club Gorkiego”. Po pewnym okresie jednak układy pomiędzy fanami obydwu drużyn poprawiły się na tyle, że ponownie zawarto zgodę, która, należy to przyznać, jest obecnie jednym z najsilniejszych chuligańsko układów na naszej scenie kibicowskiej.
 
 
 Zamknij
 
 
 Zamknij

autor: jacekaga
źródło: 90 minut.pl, wikipedia.pl, niebiescy.pl

powrót
Reklama

OKS Otwock prowadzi całoroczny nabór do drużyn młodzieżowych w piłce nożnej. Roczniki 2002 - 2011.


Zapraszamy też na treningi lekkoatletyczne dzieci i młodzież w wieku 10 - 18 lat!

Informacje: 779 24 26 Informacji ws. lekkiej atletyki udziela także trener Bożena Dziubińska tel. 606308750

 
 
  Copyright OKS Otwock. Projekt i wykonanie Proconnectia
Zasady Korzystania / Polityka prywatnosci