Strona klubu OKS Start Otwock
 
   
Klub - informacje, aktualności, forum kibiców
Aktualności
Galeria
Orlik
Kontakt
Historia
Stadion
Statut klubu
Rozgrywki - wyniki, terminarze
IV liga - tabela i terminarz
Kadra I zespołu
OKS II Otwock
Juniorzy mł. - 2000
Trampkarze - 2002
Młodziki - 2003
Młodziki - 2004
Orliki - 2005
Orliki - 2006
Żaki - 2007
Kobiety
Kibice - informacje, zdjęcia, filmy
Informacje
SKLEP
Inne sekcje
LA - grupa biegów
LA - grupa rzutów
Ciężarowcy
 
OKS Otwock - Ruch Chorzów (zapowiedź) 2009.10.26 23:10:18

Już w najbliższą środę, 28 października 2009 roku OKS Otwock rozegra na własnym stadionie jeden z najważniejszych meczów w swojej historii. Przeciwnikiem będzie jedna z najbardziej utytułowanych drużyn w polskim futbolu- Ruch Chorzów. „Niebiescy” mają na swoim koncie czternaście Mistrzostw Polski, 3 Puchary Polski oraz wiele udanych występów w rozgrywkach o europejskie puchary.

W obecnych rozgrywkach Chorzowianie prezentuję się nadspodziewanie dobrze – po 11 kolejkach ekstraklasy zajmują drugie miejsce w tabeli, ze stratą trzech punktów do liderującej Wisły Kraków. Trener Waldemar Fornalik stworzył zespół grający piłkę, która może się podobać i ma w swoim składzie kilku naprawdę dobrych piłkarzy.
 
W bramce bodaj życiową formę prezentuje Krzysztof Pilarz – w obecnym sezonie przepuścił jedynie 5 bramek, najmniej spośród wszystkich golkiperów ekstraklasy. W obronie spokojem i dojrzałością imponuje jeden z najlepszych stoperów młodego pokolenia -  Maciej Sadlok, którym, interesują się już najbogatsze kluby ligi. Na lewej flance linii defensywnej znakomicie prezentuje się Tomasz Brzyski, a gra skrzydłami to domena Łukasza Janoszki (lewa strona) i już 35-letniego Wojciecha Grzyba (prawa). W linii napadu prym wiodą 19-letni Artur Sobiech i Andrzej Niedzielan, który w Chorzowie odbudował się po całkowicie nieudanym pobycie w Wisle Kraków i z 4 golami na koncie należy do najskuteczniejszych snajperów ekstraklasy.

HISTORIA

Klub powstał 20 kwietnia 1920 roku i na początku swojego istnienia miał siedzibę w Wielkich Hajdukach (do 1923 roku Bismarckhütte). Osobą, która ma miała największy wkład w powstanie klubu sportowego w Hajdukach Wielkich był Teofil Paczyński. Dzięki jego staraniom kilku graczy z istniejącego już w mieście klubu  BBC (Bismarckhütter Ballspiel Club) stało się zawodnikami Ruchu Wielkie Hajduki. Pierwszym prezesem klubu został Paweł Koppa. Pomysłodawcą nazwy „Ruch” był Edward Supernok, który w ten sposób chciał nawiązać do tradycji śląskich ruchów powstańczych. Jego pomysł padł na podatny grunt, bo przed wybuchem drugiej wojny światowej klub kojarzono z polskimi patriotami oraz powstańcami śląskimi, co pokrywało się z przekonaniami politycznymi założycieli klubu. Dość powiedzieć, że w powstaniach śląskich zginął bramkarz Brol, a wielu innych zawodników brało udział w walkach.
   
Już od pierwszych lat klub odnotowywał sukcesy i cieszył się coraz większą popularnością na Śląsku. W 1920 roku „Niebiescy” (przydomek ten przyjął się jeszcze w latach 20-tych ubiegłego stulecia) wygrali mistrzostwo obwodu królewskohuckiego i wywalczyli awans do Klasy A (śląskiej I ligi). Rok później zajmowali trzecią lokatę w tych rozgrywkach, lecz zostały one przerwane przez wybuch III Powstania Śląskiego. W 1922 roku zostali mistrzami Górnego Śląska i dwa lata po powstaniu klubu awansowali do finałów Mistrzostw Polski. Pierwsze spotkanie na tym poziomie rozegrano 29 lipca 1922 roku z broniącą tytułu Cracovią. Mecz zakończył się porażką Ruchu 2-8, lecz klub już na stałe zdobył miejsce w piłkarskiej elicie.
   
7 stycznia 1923 roku doszło do fuzji Ruchu z BBC i klub od tej pory występował pod szyldem Ruch BBC Hajduki Wielkie. 9 września tego samego roku Niebiescy rozegrali swój pierwszy mecz z zagranicznym rywalem, pokonując niemiecki SuSV 1909 Beuthen 2-1. W 1927 roku Ruch znalazł się w gronie założycieli piłkarskiej Ligi Polskiej. Pierwszy sezon zakończono na niskiej 12 pozycji. Pewnym usprawiedliwieniem może być fakt, że przez pierwsze kilka sezonów Ruch rozgrywał mecze „u siebie” na obiektach 1.FC Katowice i Pogoni Katowice. Dopiero na dziesięciolecie klubu, w 1930 roku przeniesiono się na własny obiekt. W tym okresie prawdziwym symbolem klubu był Jan Badura, który w barwach Ruchu zagrał we wszystkich meczach Ligi Polskiej  aż do 1930 roku.
   
W 1933 roku Ruch Hajduki Wielkie po raz pierwszy w swojej historii został piłkarskim mistrzem Polski, w decydującym meczu pokonując na wyjeździe broniącą tytułu Cracovię. Najważniejszymi piłkarzami tamtej drużyny byli Teodor Peterek, Gerard Wodarz i Ewald Urban, lecz już w grudniu 1933 roku do Ruchu przybył zawodnik, który przyćmił ich wszystkich. Z 1.FC Katowice za znaczącą na owe czasy kwotę 100 złotych kupiono Ernesta Wilimowskiego – bezwzględnie najlepszego przedwojennego polskiego piłkarza, bohatera pamiętnej potyczki Polski z Brazylią na piłkarskich Mistrzostwach Świata w 1938 roku (cztery zdobyte bramki!!!), ale także postać niezwykle kontrowersyjną – w 1936 roku wyrzucono go z reprezentacji olimpijskiej za rzekome pijaństwo, a w 1940 roku zawodnik podpisał volkslistę, co pozwoliło mu kontynuować sportową karierę na terenach III Rzeszy Niemieckiej w trakcie II wojny światowej. Po wojnie władze ludowe robiły dosłownie wszystko, by wymazać go z historii polskiej piłki, a sam Ezi już nigdy nie powrócił na swój ukochany Śląsk. Ernest Wilimowski zmarł w 1997 roku w Niemczech. Doprawdy trudno o bardziej niejednoznaczną postać.
   
Wracając do Ruchu,  aż do w 1939 roku klub przeżywał okres dobrobytu i sukcesów sportowych. Mistrzostwo Polski zdobywano niemal seryjnie- w 1934, 1935, 1935, 1936 oraz 1938 roku. Ponadto, klub zanotował kilka znaczących wyników w starciach z zagranicznymi rywalami (1-0 z Bayernem Monachium, 5-4 z VFB Stuttgart, 5-1 z Fortuna Dusseldorf).W momencie wybuchu drugiej wojny światowej Ruch Hajduki Wielkie był najbardziej utytułowanym polskim klubem. 
   
2 września 1939 roku władze niemieckie zlikwidowały Ruch, a w jego miejsce powstał niemiecki Bismarckhütter Ballspiel Club. Po wyzwoleniu Śląska spod hitlerowskiego jarzma, 27 lutego 1945 roku z inicjatywy przedwojennego działacza Niebieskich- Franciszka Wizy doszło do reaktywacji klubu. Pierwszy mecz rozegrano 15 marca 1945 roku z AKS-em Chorzów (2-2). W tym samym roku klub awansował do Klasy-A. W 1947 roku Ruch Chorzów został mistrzem Górnego Śląska, zaś w 1948 roku rozegrano pierwszy po wojnie mecz ligowy- Niebiescy wygrali 1-0 z Garbarnią Kraków.

W 1949 roku w wyniku odgórnych dyrektyw z zarządzeń, według których śląskie kluby miały się łączyć, Ruch Chorzów stał się kołem sportowym w zrzeszeniu Unia, co wiązało się ze zmianą nazwy na Unia Chorzów. Taki stan rzeczy trwał aż do 1955 roku, gdy klub mógł występować jako Ruch-Unia, a rok później, w wyniku tzw. odwilży październikowej powrócono do pierwotnej nazwy Ruch i de facto odzyskano autonomię klubu. W tym okresie Ruch trzykrotnie został Mistrzem Polski (1951, 1952, 1953 rok) i po raz pierwszy zdobył Puchar Polski (1951 rok i finałowe zwycięstwo 2-0 nad Gwardią Kraków). Sukcesy klubu w omawianym okresie to zasługa między innymi takiach piłkarzy, jak: Gerard Cieślik, Ryszard Wyrobek, Edward Szymkowiak, Henryk Bartyla, Jerzy Bomba, Franciszek Tim, Henryk Alszer, Jan Przecherka, Eugeniusz Kubicki, Ewald Cebula, Czesław Suszczyk, Eugeniusz Pohl czy Hubert Pala.
Kolejna dekada to gorszy okres dla chorzowskiego klubu- co prawda jeszcze w 1960 roku zdobyto kolejne Mistrzostwo Polski (nawiasem mówiąc, kadra zespołu liczyła wtedy raptem 14 zawodników, z czego 10 było wychowankami – do dziś jest to ewenementem), lecz niewielki budżet klubu i odgórne zarządzenia władz państwowych sprawiały, że klub, którego zawodnicy dostawali skromne, hutnicze pensje nie mógł skutecznie rywalizować chociażby z będącym oczkiem w głowie polskiego przemysłu górniczego Górnikiem Zabrze, czy pozostającą pod opieką Ludowego Wojska Polskiego Legią Warszawa.

Sytuacja zaczęła się poprawiać dzięki działaniom nowego prezesa Ryszarda Czcionki i już w sezonie 1967/1968 klub został mistrzem kraju, przerywając tym samym pięcioletnią hegemonię Górnika Zabrze. Czołowymi zawodnikami mistrzowskiej drużyny byli Bronisław Bula, Edward Herman, Antoni Piechniczek, Henryk Pietrek, Antoni Nieroba, Bernard Bem, Eugeniusz Faber, Zygmunt Maszczyk, Eugeniusz Lerch, Jan Rudnow, Józef Janduda. W 1969 roku do klubu przyszła kolejna znacząca postać – napastnik Joachim Marx. W 1971 roku drużynę objął czechosłowacki trener- Michał Vičan. Pod jego wodzą w 1974 roku Niebiescy zdobyli krajowy dublet i jako pierwsza polska drużyna dotarli do ćwierćfinału Pucharu UEFA, gdzie ulegli późniejszemu triumfatorowi rozgrywek - holenderskiemu Feyenoordowi Rotterdam. W następnym sezonie klub obronił Mistrzostwo Polski, a w Pucharze Europy awansował do grona ośmiu najlepszych drużyn, by ulec francuskiemu AS St-Etienne. Niestety, dla kibiców Niebieskich, dobry okres zakończył się stosunkowo szybko, bo już pod koniec lat 70-tych ponownie dały znać o sobie problemy finansowe.

W sezonie 1976/1977 klub zajął zaledwie 13 lokatę w tabeli, a rok później drużyna w niejasnych okolicznościach uniknęła degradacji do II ligi, co wywołało falę podejrzeń i publicznych oskarżeń. Najlepszą na odpowiedzią na te zarzuty sezon 1978/1979, gdy pod wodzą Leszka Jezierskiego drużyna po raz 13 zdobyła Mistrzostwo Polski, wyprzedzając Widzew Łódź jedynie dzięki lepszemu bilansowi bezpośrednich spotkań.

Lata 80-te, to wielkie problemy finansowe i utrata kolejnych utalentowanych piłkarzy na rzecz rywali. W sezonie 1986/1987 nadeszło to, co nadejść musiało – wiecznie niedofinansowany klub spadł z ekstraklasy po przegranych barażach o utrzymanie z Lechią Gdańsk. Do najwyższej klasy rozgrywkowej powrócono już rok później, by w sezonie 1988/1989 dokonać rzeczy niebywałej. Występując w pierwszej lidze jako ubogi beniaminek, Ruch Chorzów po raz czternasty zdobył tytuł Mistrza Polski. W tamtej drużynie występowali między innymi Mieczysław Szewczyk, Dariusz Gęsior i Krzysztof Warzycha.

Początek lat 90-tych to ponownie problemy z pieniędzmi, przez pewien okres klub mógł jako tako funkcjonować za pieniądze zarobione na transferze Krzysztofa Warzychy do Panathinaikosu Ateny, lecz nie mogło to trwać wiecznie. W 1995 roku Ruch po raz drugi został zdegradowany do II ligi. W kolejnym sezonie Niebiescy powrócili do Ekstraklasy i zdobyli trzeci w historii Puchar Polski po finałowym zwycięstwie z 1-0 odniesionym nad GKS-em Bełchatów. Kolejne sezony to szara ligowa rzeczywistość rozświetlona na chwilę finałem Pucharu Intertoto, gdzie Niebiescy ulegli włoskiej Bolonii i koroną króla strzelców pierwszej ligi dla Mariusza Śrutwy.

W 2003 roku Ruch Chorzów po raz trzeci opuścił szeregi pierwszoligowców. Tym razem rozbrat z najwyższą klasą rozgrywkową trwał aż do 2007 roku. Po powrocie do ekstraklasy Ruch Chorzów zajął 10 (sezon 2007/2008) oraz 9 lokatę w tabeli
(sezon 2008/2009). Ponadto w ostatnim sezonie Niebiescy dotarli do finału Pucharu Polski, lecz w rozgrywanym na Stadionie Śląskim finale nie sprostali Lechowi Poznań (0-1).

Na drugą część tekstu, poświęconą tym razem kibicom Ruchu Chorzów zapraszamy jutro.


autor: jacekaga

powrót
Reklama

OKS Otwock prowadzi całoroczny nabór do drużyn młodzieżowych w piłce nożnej. Roczniki 2002 - 2011.


Zapraszamy też na treningi lekkoatletyczne dzieci i młodzież w wieku 10 - 18 lat!

Informacje: 779 24 26 Informacji ws. lekkiej atletyki udziela także trener Bożena Dziubińska tel. 606308750

 
 
  Copyright OKS Otwock. Projekt i wykonanie Proconnectia
Zasady Korzystania / Polityka prywatnosci