Strona klubu OKS Start Otwock
 
   
Klub - informacje, aktualności, forum kibiców
Aktualności
Galeria
Orlik
Kontakt
Historia
Stadion
Statut klubu
Rozgrywki - wyniki, terminarze
IV liga - tabela i terminarz
Kadra I zespołu
OKS II Otwock
Juniorzy mł. - 2000
Trampkarze - 2002
Młodziki - 2003
Młodziki - 2004
Orliki - 2005
Orliki - 2006
Żaki - 2007
Kobiety
Kibice - informacje, zdjęcia, filmy
Informacje
SKLEP
Inne sekcje
LA - grupa biegów
LA - grupa rzutów
Ciężarowcy
 
OKS Otwock - LKS Nieciecza (zapowiedź) 2009.09.30 20:09:43

Ostatnim beniaminkiem grupy wschodniej drugiej ligi, z jakim przyjdzie się zmierzyć piłkarzom OKS-u Otwock w obecnej rundzie jest prawdziwa rewelacja dotychczasowych rozgrywek - LKS Nieciecza. Piłkarze z położonej w powiecie tarnowskim wsi po 12 kolejkach zajmują trzecie miejsce z dorobkiem 24 punktów i stratą tylko 2 punktów do wyprzedzających ich OKS-u Otwock oraz Świtu Nowy Dwór Mazowiecki.

W kadrze zespołu z Niecieczy znajduje się kilku szerzej znanych zawodników. Mowa tu przede wszystkim o Arturze Prokopie- doświadczonym pomocniku, który ma za sobą występy na boiskach ekstraklasy w barwach Hutnika Kraków, RKS-u Radomsko i Górnika Zabrze i znanym z występów w Cracovii Łukaszu Szczoczarzu. Inni ciekawsi zawodnicy to Marcin Szałęga (epizodyczne występy w najwyższej klasie rozgrywkowej w barwach Wisły Kraków i Górnika Zabrze), Adrian Fedoruk i Patryk Jałocha (synowie znanych m.in. z występów w warszawskiej Legii Adama Fedoruka oraz Marcina Jałochy). Jednakże najbardziej znaną postacią w LKS Nieciecza jest trener- Marcin Jałocha. Wicemistrz olimpijski z Barcelony, zawodnik ceniony zarówno w Legii Warszawa i Wiśle Kraków, apogeum swojej piłkarskiej kariery przeżywał w pierwszej połowie lat 90-tych ubiegłego stulecia (dwukrotnie mistrzostwo i Puchar Polski oraz Superpuchar Polski w barwach Legii).

HISTORIA

Początki LKS-u Nieciecza sięgają 1922 roku, kiedy to założono pierwszą w okolicy drużynę piłkarską. Jej członkami byli m.in. Stanisław Nowak, Władysław Kaczówka i Kazimierz Wrzosem. Drużyna nie posiadała jednolitego stroju, a nawet obuwia do uprawiania piłki nożnej. Pierwsze lata istnienia zespołu upłynęły pod znakiem rywalizacji z okolicznymi rywalami z Ilkowic, Niedomic oraz z Żabna. Z biegiem lat (trzecia dekada ubiegłego wieku) kolejnymi rywalami drużyny z Niecieczy były również kluby z Mikołajowic i Dąbrowy Tarnowskiej. W tym czasie klub reprezentowali tacy zawodnicy, jak Antoni Pytka, Józef Knapik, Franciszek Sieroń, Wojciech Prażuch, czy Henryk Knapik. Tego rodzaju działalność sportowa, polegająca na pojedynczych, spontanicznie organizowanych spotkaniach towarzyskich z pobliskim drużynami trwała aż do wybuchu drugiej wojny światowej.
    
Dopiero po zakończeniu tego konfliktu zbrojnego, lokalne piłkarstwo zostało ujęte w regularnie zorganizowane rozgrywki. W 1946 roku zespół przyjął nazwę LZS-u (Ludowy Związek Sportowy) Nieciecza. W 1947 roku boisko klubowe przeniesiono z błonia za wsią     na miejsce, gdzie znajduje się do dziś. Nachylony o 1,5m w jednym kierunku teren został wyrównany przy pomocy wózków konnych i taczek. W krótkim czasie drużyna doczekała się również jednolitych kostiumów (czerwono-żółte barwy). Jednym z najlepszych występów LZS-u Nieciecza w tamtym okresie był wygrany 2-0 mecz z Tarnovią Tarnów. Rozegrano go przy okazji jednej z uroczystości odbywających się w  pobliskim Otfinowie.
   
W pierwszej połowie lat 50-tych klub awansował do klasy okręgowej i rywalizował z drużynami z Krakowa, Bochni, Tymbarku i wielu innych pobliskich miejscowości. Dobra passa trwała aż do lat siedemdziesiątych. W tym czasie przez drużynę przewinęli się tacy piłkarze, jak Tadeusz Komorowski, Franciszek Łołądź, Tadeusz Kusior, Bolesław Bartnik, czy Tadeusz Bułat. Niestety, w pewnym momencie doszło praktycznie do zawieszenia sportowej działalności klubu.
   
Został on reaktywowany i ponownie zarejestrowany w roku 1983. Jak na ówczesne realia w regionie drużyna grała dobrą piłkę i po kilku latach z C-klasy awansowała do ligi okręgowej. Przez kolejne dwie dekady drużyna grała ze zmiennym szczęściem na poziomie regionalnym.
   
Przełomowym wydarzeniem w historii klubu było znalezienie strategicznego inwestora – firmy Bruk-Bet Sp. z o.o. . W 2004 roku zmieniono nazwę na LKS Nieciecza i klub awansował z A-klasy do ligi okręgowej, by w kolejnym sezonie (2004/2005), jako beniaminek (już pod obowiązującą do dziś nazwą LKS Bruk-Bet Nieciecza) przegrać awans do V ligi z Orłem Dębno jedynie stosunkiem bramkowym. W 2006 roku, po zajęciu drugiego miejsca w tabeli ligi okręgowej LKS Nieciecza awansował do nowoutworzonej V ligi. Sezon 2006/ 2007 to bezdyskusyjne zwycięstwo na piątoligowych boiskach i awans do IV ligi. Na tym szczeblu rozgrywek zespół trzecie miejsce w tabeli, ustępując Unii Tarnów i Puszczy Niepołomice i w roku 2008 awansował do trzeciej ligi, w której w sezonie 2008/2009 zajął drugie miejsce za rezerwami Korony Kielce i zanotował kolejną promocję o szczebel wyżej. Obecny sezon to opisywana na początku artykułu świetna gra na boiskach grupy wschodniej drugiej ligi.

KIBICE

Niestety, znalezienie jakichkolwiek informacji o istnieniu zorganizowanego ruchu kibicowskiego na kameralnym, ale bardzo sympatycznie wyglądającym stadionie LKS-u Nieciecza, przynajmniej dla mnie okazało się zadaniem niewykonalnym. Z umieszczonych na różnych stronach internetowych galerii wynika, że na mecze w Niecieczy przychodzą głównie „oglądacze” piłki kopanej.  Podobnie sprawa przedstawia się z meczami w innych miastach – komplet „wyjazdowych zer”.
   
Jeśli ktokolwiek (także kibice z Niecieczy) dysponuje jakimikolwiek wiarygodnymi informacjami o ruchu kibicowskim w Niecieczy, redakcja oksotwock.pl bardzo prosi o kontakt w celu uzupełnienia niniejszego artykułu.

autor: jacekaga
źródła: bruk-bet.nieciecza.pl, 90minut.pl, wikipedia.pl, futbol.org.pl

 

powrót
Reklama

OKS Otwock prowadzi całoroczny nabór do drużyn młodzieżowych w piłce nożnej. Roczniki 2002 - 2011.


Zapraszamy też na treningi lekkoatletyczne dzieci i młodzież w wieku 10 - 18 lat!

Informacje: 779 24 26 Informacji ws. lekkiej atletyki udziela także trener Bożena Dziubińska tel. 606308750

 
 
  Copyright OKS Otwock. Projekt i wykonanie Proconnectia
Zasady Korzystania / Polityka prywatnosci