Strona klubu OKS Start Otwock
 
   
Klub - informacje, aktualności, forum kibiców
Aktualności
Galeria
Orlik
Kontakt
Historia
Stadion
Statut klubu
Rozgrywki - wyniki, terminarze
IV liga - tabela i terminarz
Kadra I zespołu
OKS II Otwock
Juniorzy mł. - 2000
Trampkarze - 2002
Młodziki - 2003
Młodziki - 2004
Orliki - 2005
Orliki - 2006
Żaki - 2007
Kobiety
Kibice - informacje, zdjęcia, filmy
Informacje
SKLEP
Inne sekcje
LA - grupa biegów
LA - grupa rzutów
Ciężarowcy
 
Olimpia Elbląg - OKS Otwock (zapowiedź) 2009.09.25 19:38:23

Po raz trzeci z rzędu piłkarzom OKS-u Otwock przychodzi się spotkać z beniaminkiem wschodniej grupy drugiej ligi. Tym razem naszym rywalem będzie Olimpia Elbląg- klub, który nigdy nie odniósł wielkich piłkarskich sukcesów, ani nie zagrał w ekstraklasie, a mimo to cieszy się wielką sympatią na niemal całym Mazowszu. Powodem jest oczywiście kibicowska „zgoda”, jaka łączy sympatyków Olimpii z fanami warszawskiej Legii oraz sosnowieckiego Zagłębia.

Po wygraniu grupy podlasko-warmińsko-mazurskiej w zeszłym sezonie, w obecnym piłkarze klubu z Elbląga przekonują się, że na szczeblu centralnym rozgrywek wymagania są o wiele wyższe. Po rozegraniu 11 meczów Olimpia zajmuje 13 miejsce w tabeli grupy wschodniej drugiej ligi z dorobkiem 10 punktów i przewagą 2 punktów nad strefą spadkową. Zapowiada się więc uporczywa walka do ostatniej kolejki o utrzymanie w tej klasie rozgrywkowej.
    
To, co rzuca się w oczy przy oględzinach kadry Olimpii Elbląg, to niski wiek piłkarzy- zdecydowaną większość stanowią zawodnicy urodzeni w latach 80-tych, ale spora część zespołu to zawodnicy urodzeni po 1990 roku. Tylko napastnik Marek Zawada ma 33 lata.

HISTORIA

Początki Olimpii Elbląg sięgają 1945 roku, gdy z ludności napływowej utworzono drużynę, która zagrała mecz z reprezentacją stacjonującego w mieście garnizonu armii radzieckiej. Spotkanie zakończyło się porażką Polaków 2-3. Niewiele później do życia został powołany klub MKS Syrena Elbląg. Nazwa brała się stąd, że większość tworzących drużynę osób pochodziło z terenów zniszczonej Warszawy, a syrena to dodatkowo symbol zwycięstwa. Klub ten jest obecnie uznawany za protoplastę dzisiejszej Olimpii, niemniej jednak istnieją pewne dokumenty i wzmianki mogące świadczyć o tym, że obydwie drużyny funkcjonowały wtedy równocześnie...
   
Koniec końców, jesienią 1945 roku drużyna Syreny nie dotrwała do końca rozgrywek B-klasy Gdańskiego OZPN i w 1946 roku zespół zmienił nazwę najpierw na KS Stocznia Elbląg, a następnie na KS Olimpia Elbląg. Pierwszy poważniejszy sukces klub osiągnął w 1949 roku, już pod ponownie zmienioną nazwą- Ogniwo Elbląg. Wygrano wtedy trzecią grupę regionalnej B-klasy, lecz piłkarze z Elbląga nie sprostali rywalom w bezpośredniej walce o awans klasę wyżej. W 1951 roku zespół Ogniwa został rozwiązany, a piłkarze przeszli do nowoutworzonego zespołu Budowlanych Elbląg. Żeby komplikacji nie było za mało, w 1955 roku  Ogniwo ponownie stało się Olimpią, by rok później... najprawdopodobniej przestać istnieć. Piłkarze przeszli tym razem do Sparty Elbląg, która zmieniła nazwę na TKS Polonia Elbląg. Koniec lat 50-tych to okres, w którym małe kluby z Elbląga zaczęły się łączyć w większe twory, aby dorównać poziomem do najlepszych klubów wybrzeża. „Dzisiejsza” Olimpia Elbląg powstała na bazie swoistej mieszanki tych wszystkich klubów- w 1959 roku dwa największe kluby Elbląga- Turbina i Polonia połączyły się i po raz kolejny przyjęły nazwę Olimpia Elbląg.
   
Po reorganizacja rozgrywek w 1962 roku Olimpia Elbląg wstąpiła w szeregi trzecioligowców. Jedno z najcenniejszych osiągnięć w tamtym czasie, a być może w całej historii klubu, to 1/16 finału Pucharu Polski w roku 1966, kiedy Olimpia uległa dopiero Legii Warszawa (0-2). W tym samym roku zmodernizowano obiekt przy ulicy Agrykola, na którym piłkarze Olimpii grają do chwili obecnej. Kolejna dekada to wyłącznie nieudane próby awansu do II ligi. Sztuka ta powiodła się dopiero w 1976 roku. Prowadzona przez Wojciecha Łazarka Olimpia rywalizowała wtedy w lidze m.in. z  Lechią Gdańsk, Zawiszą Bydgoszcz, Motorem Lublin, Jagiellonią Białystok, a na jej mecze przychodziło do 12 tysięcy ludzi. W sezonie 1976/77 drużyny znowu osiągnęła dobry wynik w pucharze Polski. W 1/16 finału wyelinowała u siebie ROW Rybnik, by w 1/8 finału dopiero po dogrywce ulec Wiśle Kraków, która była wtedy dosłownie w przededniu wielkich sukcesów nie tylko na krajowych arenach. Niestety, jesień 1977 roku nie była tak dobra i drużyna spadła do III ligi.
   
Powrót w szeregi drugoligowców to już lata 80-te. W tej dekadzie Olimpia Elbląg spędziła sześć sezonów w drugiej lidze. Nawet, jeśli przytrafił się spadek, drużyna natychmiastowo powracała ligę wyżej. Znów kibice z Elbląga mogli się emocjonować pucharowym meczem z Legią Warszawa, która wygrała dopiero po dogrywce i rzutach karnych. Czasy te są zwane „złotym okresem Olimpii”. Zakończył się on wraz z przemianami ustrojowymi pod koniec lat 80-tych. Kolejna dekada to okres wielkich trudności, z jakimi musiał się zmagać klub- w 1992 roku ponownie zmieniono nazwę na Polonia Elbląg. Uczyniono to, aby uniknąć konieczności spłaty zaciągniętych długów i należności. W 1997 roku wycofano drużynę z trzecioligowych rozgrywek, a klub lata utknął w czwartej lidze.  
   
Karta odmieniła się, gdy w 2002 roku do klubu trafił jego były wychowanek- znany z występów w Legii Warszawa Adam Fedoruk. Pod jego wodzą drużyna awansowała do III ligi, w pucharze Polski rozgrywając świetne spotkania z Arką Gdynia i GKS-em Bełchatów. Niestety, w niedługim czasie zanotowano ponowny spadek, a Fedoruk stracił pracę. 15 października 2004 porzucono szyld Polonii Elbląg i klub ponownie stał się Olimpią. W 2006 roku klub awansował do trzeciej ligi, by trzy sezony później wywalczyć sobie prawo gry w grupie wschodniej obecnej II ligi.

KIBICE

Zalążki zorganizowanego ruchu kibicowskiego pojawiły się na Olimpii Elbląg w połowie lat 70-tych. Wtedy, po pierwszym awansie do drugiej ligi powstał oficjalny „klub kibica”, do którego należała organizacja dopingu zarówno u siebie, jak i na meczach wyjazdowych. Wtedy też doszło do największego wyjazdu Olimpii w historii. Na stadionie gdańskiej Lechii pojawiło się 7000 fanów z Elbląga. W tych czasach z fanatykami Lechii łączyły Olimpię stosunki przypominające dzisiejsze zgody. Z biegiem czasu jednak wszelkie kontakty zostały zerwane.
Obecne zgody Olimpii Elbląg, to Legia Warszawa i Zagłębie Sosnowiec, zaś największe kosy to Arka Gdynia i Stomil Olsztyn. Młyn na meczach Olimpii u siebie to maksymalnie 700 osób, zaś liczby wyjazdowe w obecnym sezonie to między innymi 300 osób w Iławie i 300 osób w Wolbromiu.

autor:jacekaga
źródło: e-olimpia.com, 90minut.pl, wikipedia.pl, oksotwock.pl

powrót
Reklama

OKS Otwock prowadzi całoroczny nabór do drużyn młodzieżowych w piłce nożnej. Roczniki 2002 - 2011.


Zapraszamy też na treningi lekkoatletyczne dzieci i młodzież w wieku 10 - 18 lat!

Informacje: 779 24 26 Informacji ws. lekkiej atletyki udziela także trener Bożena Dziubińska tel. 606308750

 
 
  Copyright OKS Otwock. Projekt i wykonanie Proconnectia
Zasady Korzystania / Polityka prywatnosci