Strona klubu OKS Start Otwock
 
   
Klub - informacje, aktualności, forum kibiców
Aktualności
Galeria
Orlik
Kontakt
Historia
Stadion
Statut klubu
Rozgrywki - wyniki, terminarze
IV liga - tabela i terminarz
Kadra I zespołu
OKS II Otwock
Juniorzy mł. - 2000
Trampkarze - 2002
Młodziki - 2003
Młodziki - 2004
Orliki - 2005
Orliki - 2006
Żaki - 2007
Kobiety
Kibice - informacje, zdjęcia, filmy
Informacje
SKLEP
Inne sekcje
LA - grupa biegów
LA - grupa rzutów
Ciężarowcy
 
PP: OKS Otwock - ŁKS Łódź (zapowiedź) 2009.09.22 21:21:54

ŁKS Łódź przeszedł w ostatnim czasie niewiarygodne zawirowania. Dość powiedzieć, że drużyna, która w zeszłym sezonie zajęła miejsce w środku tabeli ekstraklasy, na skutek błędów i zaniedbań w procedurze ubiegania się o licencję na występy w najwyższej klasie rozgrywkowej, w obecnym sezonie gra tylko w pierwszej lidze.

Pociągnęło to za sobą nieuniknione konsekwencje, jakimi były masowe odejścia zawodników pierwszego zespołu. Kadrę byłego już klubu ekstraklasy opuściło 12 zawodników, w tym tak znani zawodnicy, jak Piotr Świerczewski, Vahan Gevorgyan, Labinot Haliti, Mladen Kascelan, czy Marcin Smoliński.

W pierwszej lidze drużyna ŁKS-u sprawia wrażenie, jakby nie mogła się wydostać z ogromnego dołka spowodowanego niespodziewaną degradacją. Po 10 rozegranych kolejkach drużyna znajduje się na 14 pozycji w tabeli z 11 oczkami na koncie- jedynie o punkt od pierwszej drużyny ze strefy spadkowej. W ostatniej kolejce łodzianie ulegli na wyjeździe Sandecji Nowy Sącz 1-4.

Obecna kadra ŁKS-u to mieszanka młodych, szerzej nieznanych piłkarzy z rutynowanymi zawodnikami mającymi za sobą występy nie tylko na krajowych boiskach. Najbardziej znani zawodnicy ŁKS-u Łódź, to Tomasz Hajto (wielokrotny reprezentant kraju, który ma za sobą występy m.in. w Górniku Zabrze, MSV Duisburg, Schalke 04, czy Southampton ), Marcin Adamski (występy w Rapidzie Wiedeń, Ispswich Town, ale też na francuskich i niemieckich boiskach) oraz uznawany już za jeden z symboli klubu Bogusław Wyparło.

Warto wspomnieć, że tak oczekiwane przez nas spotkanie będzie już drugą wizytą ŁKS-u na stadionie OKS-u Otwock. Miejmy nadzieję, że nasza drużyna zrewanżuje się łodzianom za porażkę 0-1 sprzed 2 lat.

HISTORIA

W roku 1908 z inicjatywy Henryka Lubawskiego, przy udziale A. Heimana i J. Hirszberga założono polski klub sportowy „Łodzianka” występujący w białych barwach. Wkrótce jednak opracowano statut klubowy, w którym nazwę „Łodzianka” zastąpiono nazwą ŁÓDZKI KLUB SPORTOWY, a jako barwy klubu podano biało-czerwone. Niestety, władze carskie zakwestionowały barwy nowo powstałego klubu, więc musiano pójść na ustępstwa i przejściowo przyjąć barwy czarno- białe. Pierwszym prezesem klubu został R.Winter.

W pierwszych latach istnienia, klub brał udział w piłkarskich mistrzostwach Łodzi, wygrywając je w latach 1912-1914. W początkowym okresie trwania pierwszej wojny światowej życie sportowe w Łodzi zamarło, ale już w 1916 roku ŁKS wznowił działalność, a po zakończeniu konfliktu dysponował już silną drużyną. Jako najlepszy klub Łodzi, w latach 1921-1925 brał udział w finałowych rozgrywkach o mistrzostwo Polski. Niestety, na ogólnokrajowej arenie zespół nie spisywał się już tak dobrze- tylko w 1921 roku udało się mu osiągnąć pulę finałową. Najlepszy zawodnik ŁKS z tego okresu, to Wawrzyniec Cyll, czterokrotny reprezentant kraju i Olimpijczyk z IO w Paryżu.
    
W 1927 roku ŁKS wszedł w skład nowoutworzonej ligi piłkarskiej, zajmując w niej 7 miejsce. Przez kolejne sezony „Rycerze Wiosny” zajmowali w niej miejsca od 4 do 11, aby w 1938 roku opuścić tą klasę rozgrywkową po zajęciu przedostatniej lokaty.
   
Po drugiej wojnie światowej łodzianie należeli do grona drużyn, które zainaugurowały rozgrywki piłkarskie na gruzach zniszczonego kraju. W 1946 roku dotarli do finałowej czwórki, jednak tam musieli uznać wyższość Polonii Warszawa, Warty i AKS. W 1947 roku ŁKS wszedł w skład nowoutworzonej ligi piłkarskiej, gdzie zajmował miejsca w środku tabeli, by w roku 1952 opuścić szeregi ekstraklasy. Banicja na drugoligowym froncie trwała do 1954 roku, gdy beniaminek pokusił się nawet o zdobycie wicemistrzostwa kraju. Kolejne lata to potwierdzenie przynależności klubu do piłkarskiej czołówki w Polsce (odpowiednio 8, 4 i 3 lokata), rok 1957 przyniósł Puchar Polski po finałowym zwycięstwie 2:1 nad Górnikiem Zabrze, by w 1958 ŁKS odniósł jeden z największych sukcesów w historii, zostając mistrzem Polski. Najważniejsze postacie ŁKS-u w tamtych czasach, to Leszek Jezierski- później także wieloletni szkoleniowiec ŁKS-u, Henryk Szymborski, Józef Walczak i Władysław Soporek. Niestety, na tamtym sukcesie cieniem kładzie się kompromitująca postawa w europejskich pucharach- drużyna poniosła kompromitującą porażkę 0-5 z luksemburskimi amatorami z Jeunesse Esch i zakończyła przygodę z Pucharem Mistrzów w pierwszej rundzie.
   
W kolejnych latach łodzianie zajmowali przeważnie miejsca w dolnej połowie tabeli, by w 1968 roku spaść do drugiej ligi. Kwarantanna trwała aż do 1971 roku, po powrocie do najwyższej klasy rozgrywkowej klub zajmował miejsca w środku, tudzież końcówce tabeli, by dopiero w 1978 roku zająć stosunkowo wysoką, czwartą lokatę. Najsłynniejsi piłkarze z tego okresu, to Jan Tomaszewski- „człowiek, który zatrzymał Anglię”, oraz Mirosław Bulzacki- w pewnym momencie stały partner Jerzego Gorgonia na środku obrony legendarnej drużyny Kazimierza Górskiego.
   
Kolejne lata nie przyniosły wielkiej odmiany- drużyna przeważnie walczyła o utrzymanie, w najlepszym wypadku zajmując miejsca w środku tabeli. Dopiero w 1988 roku ponownie udało się zająć 4 lokatę w lidze, będąc „o włos” od zakwalifikowania się do europejskich pucharów. Niestety, był to jednorazowy wyskok i ponownie fani ŁKS-u musieli zadowalać się miejscami w dolnej połowie tabeli. O klubie zrobiło się głośniej w 1993 roku, gdy do ostatniej kolejki walczyła z Legią o tytuł mistrza Polski. Szkopuł w tym, że doszło wtedy do jednej z najsłynniejszych „niedziel cudów”- po korespondencyjnym wyścigu bramkowym z Legią Warszawa (ŁKS-Olimpia Poznań 7-1, Wisła Kraków- Legia Warszawa 0-6) w kraju zapanowała prawdziwa histeria, na wskutek której oficjalnym mistrzem kraju został trzeci w tabeli końcowej Lech Poznań, a ŁKS i Legia zostały ukarane minusowymi 3 punktami w kolejnych rozgrywkach ekstraklasy, a UEFA wykluczyła obydwa kluby z rozgrywek o europejskie puchary.

W następnych sezonach zespół zajmował miejsca w czołówce tabeli, by w 1998 roku po raz drugi historii zostać mistrzem kraju. Najważniejsze postaci tamtego zespołu to Marek Chojnacki, Witold Bendkowski, Tomasz Kłos, czy Tomasz Wieszczycki. Niestety, jak to często bywa, progi Ligi Mistrzów okazały się za wysokie dla mistrza Polski- przeszkodą nie do przebycia okazał się Manchester United- późniejszy zwycięzca całej edycji.

Od tamtej pory droga klubu przypominała równię pochyłą- w 2000 roku klub ponownie opuścił szeregi ekstraklasy, by powrócić do niej dopiero w 2006 roku. W niej ŁKS zajmował kolejno 9 (2007 rok), 11 (2008 rok), i 7-8 miejsce (2009 rok). Niestety, wysiłek piłkarzy został zmarnowany przez skrajną niekompetencję działaczy ŁKS-u i klub ponownie wypadł z grona  drużyn ekstraklasy.

KIBICE

Kibice ŁKS-u bez wątpienia należą do ścisłej czołówki polskiej sceny kibicowskiej, są jednymi ze współtwórców zorganizowanego ruchu piłkarskich fanatyków w naszym kraju. Przykładowo, już w roku  1971 na wyjazdowe spotkanie ze Śląskiem Wrocław pojechało ok. 5 tysięcy kibiców ŁKS-u. Od początku lat 80-tych kibice ŁKS-u byli na zdecydowanej większości meczów wyjazdowych swojej drużyny, a na meczach u siebie tworzyli tak fantatyczną atmosferę, że „Galera”- trybuna tradycyjnie zajmowana przez aktywnie dopingujących fanów Łódzkiego Klubu Sportowego zyskała sławę porównywalną z legijną „Żyletą”, czy wiślackim „sektorem X”.
 
Najnowsza historia, to przede wszystkim sezon 2000/2001- wtedy, po spadku łodzian do drugiej ligi tak naprawdę można mówić o początku ruchu Ultras na stadionie przy Alei Unii Lubelskiej. Pierwsze prezentacje, to „baloniady” i biało-czerwono-biała sektorówka. Spodobało się to na tyle, że w grudniu 2001 roku założono pierwszą oficjalną grupę, która miała za zadanie prowadzenie dopingu i tworzenie opraw meczowych (Ultra Force). Grupa ta liczyła 30-40 osób. Jej debiut to mecz z Wisłą Płock na wiosnę 2002, zaś pierwszą wyjazdową oprawę zaprezentowano w Stalowej Woli jesienią 2002 roku. Po pewnym czasie Ultra Force zawiesiła swoją działalność (sprawy osobiste, wymiana pokoleń), a jej obowiązki przejęła grupa ULTRAS ŁKS Łódź, która kontynuuje dzieło poprzedników aż do dnia dzisiejszego.
 
Zgody fanów ŁKS-u Łódź, to  Resovia Rzeszów, Zawisza Bydgoszcz i GKS Tychy, zaś największą antypatią darzą oni kibiców Widzewa Łódź (tu można mówić o skrajnej nienawiści), Ruchu Chorzów i Cracovii Kraków. W szeroko pojętym światku kibicowskim ostatnio głośno jest o kontaktach jakie łączą pewne grupy kibiców ŁKS-u z kibicami Lecha Poznań.
 
Liczby wyjazdowe ŁKS-u Łódź w obecnym sezonie, to 273 osoby w Nowym Sączu, 935 osób w Katowicach, 600 osób na meczu derbowym z Widzewem, 425 osób w Ząbkach. Warto podkreślić, że jedynym meczem wyjazdowym, na którym zabrakło fanatyków z Alei Unii był wyjazd do Ostrowca Świętokrzyskiego na mecz z KSZO- powodem zamknięty sektor gości.

 
autor: jacekaga

źródła: 90minut.pl, wikipedia.pl, legialive.pl, ull.webd.pl, „Piłkarska Encyklopedia FUJI”- Andrzej Gowarzewski, „Polska piłka nożna”- Józef Hałys

powrót
Reklama

OKS Otwock prowadzi całoroczny nabór do drużyn młodzieżowych w piłce nożnej. Roczniki 2002 - 2011.


Zapraszamy też na treningi lekkoatletyczne dzieci i młodzież w wieku 10 - 18 lat!

Informacje: 779 24 26 Informacji ws. lekkiej atletyki udziela także trener Bożena Dziubińska tel. 606308750

 
 
  Copyright OKS Otwock. Projekt i wykonanie Proconnectia
Zasady Korzystania / Polityka prywatnosci