Strona klubu OKS Start Otwock
 
   
Klub - informacje, aktualności, forum kibiców
Aktualności
Galeria
Orlik
Kontakt
Historia
Stadion
Statut klubu
Rozgrywki - wyniki, terminarze
IV liga - tabela i terminarz
Kadra I zespołu
OKS II Otwock
Juniorzy mł. - 2000
Trampkarze - 2002
Młodziki - 2003
Młodziki - 2004
Orliki - 2005
Orliki - 2006
Żaki - 2007
Kobiety
Kibice - informacje, zdjęcia, filmy
Informacje
SKLEP
Inne sekcje
LA - grupa biegów
LA - grupa rzutów
Ciężarowcy
 
Historia

oks_otwock_1925_20060913171700.jpg

Okres międzywojenny (od klasy C do okręgowej czołówki)

Początki otwockiej piłki nożnej najprawdopodobniej sięgają roku 1921/1922, kiedy to nauczyciel Miejskiego Gimnazjum Władysław Stejda zaczął kopać piłkę wraz ze swymi uczniami na... leśnej polance koło szkoły przy ul. Warszawskiej. Po dwóch-trzech latach takich szkolnych harców we wrześniu 1924r. postanowiono zorganizować „prawdziwą drużynę piłkarską”, która dała początek istnienia Otwockiego Klubu Sportowego, zwanego w skrócie OKS-em. Założycielami i pierwszym działaczami byli najstarsi uczniowie, w tym m.in. Edward Obara, niedawno zmarły Józef Roznowicz, czy też najstarszy z czterech braci Stefan Wałacjowski.

Przez kilka lat drużyna OKS-u rozgrywała jedynie mecze towarzyskie z sąsiednimi zespołami, wśród nich największym rywalem (Mazur Karczew jeszcze nie istniał) była Wisła Miedzeszyn. Dopiero w 1930r. drużyna OKS-u została zgłoszona do rozgrywek mistrzowskich WOZPN. Oczywiście rozpoczęto rywalizację od klasy C, aby w 1934r. awansować do klasy B, a później bardzo szybko bo w następnym rok do klasy A. Był to olbrzymi sukces, bowiem w tamtych czasach nie było tak rozbudowanej „ligomanii” i klasa A była najwyższym szczeblem rozgrywek w okręgu. Zatem awans do A-klasy oznaczał przynależenie do ścisłej czołówki okręgowej. Wyrazem tego był m.in. fakt, że szkoleniem zespołu zajmował się m.in. Zygmunt Jesionka, który znany był na arenie krajowej. Jako piłkarz grał w klubach krakowskich, krakowskich następnie w warszawskiej Legii, zaś jako trener prowadził później m.in. młodzieżową reprezentację kraju.

W okresie okupacji w latach 1939-1945 otwoccy piłkarze należeli wciąż do czołówki okręgu. Uczestniczyli tym czasie w nielegalnych konspiracyjnych rozgrywkach WOZPN.
oks_otwock_1948_20060913171707.jpg

Okres powojenny

Bezpośrednio po wojnie otwoccy piłkarze wciąż należeli do czołówki okręgu, chociaż grali tylko w A klasie. Mistrzowie tej klasy rozgrywkowej walczyli bowiem bezpośrednio o awans do rozgrywek centralnych centralnych II lidze. W 1942r. powstał LZS-owski klub w sąsiednim Karczewie, a jego piłkarze robili szybkie postępy. Na przełomie lat 40 i 50 rozpoczęły się „święte wojny” derbowe. Mecze były zacięte i na ogół wyrównane, chociaż zdarzały się wyjątki. Tylko nieliczni i najstarsi kibice i zawodnicy pamiętają „mecz o krowę” wygrany wysoko przez OKS. Niestety otwocczanie nagrody nie otrzymali bowiem zawiedziony ofiarodawca „zwinął” ją do karczewskiej obory.

Innym świadectwem wysokiego poziomu otwockiej piłki w ciągu kilku lat powojennych mogą być wyrównane pojedynki towarzyskie z warszawską Polonią, która była pierwszym powojennym mistrzem kraju. Mecze OKS-u z Polonią toczone były w ramach wspólnej federacji kolejarskiej, do której należały oba kluby. Jeden z tych meczy drużyna OKS-u, wzmocniona Marianem Olszewskim z Karczewa, wygrała 2:1. To właśnie po tym spotkaniu, jak wspomina jego uczestnik Józef Cholewiński , on i czterech kolegów z otwockiej drużyny oraz wspomniany M.Olszewski, otrzymali propozycję gry w Polonii. Jednym z nich był Jan Gawroński, który kilka lat później – już jako zawodnik warszawskiej Gwardii – wystąpił kilkakrotnie w reprezentacji kraju.

W ramach wspomnianej „kolejarskiej” współpracy zespół OKS-u trenowany był przez znanych szkoleniowców, byłych byłych-ligowych zawodników Polonii. Przez krótki okres treningi piłkarzy OKS-u prowadził nawet szkoleniowiec węgierski.

W latach następnych zespół OKS-u przeżywał różne okresy wzlotów i upadków. Grał głównie w A, czasem awansując do utworzonej ligi okręgowej, ale staczając się również do klasy B. Na przełomie lat 50 i 60, gdy zespół otwocki grał właśnie zaledwie w B klasie, pojawił się w klubie nieprzeciętny talent, młodszy z braci Janusz Żmijewski. Już jako 16-latek grał w pierwszym zespole seniorów wraz ze starszym bratem Mirosławem, Z.Kacprzakiem, Z.Kłonowskim, J.Anisiewiczem oraz ze znacznie starszymi weteranami J.Cholewińskim i J.Aniszewskim. Nie pograł jednak w Otwocku długo. Jego talent został szybko dostrzeżony przez szkoleniowców Legii i już jako 17-latek został zawodnikiem warszawskiego klubu, gdzie szybko zadebiutował w I-lidze. Jest on drugim i zarazem ostatnim wychowankiem OKS-u, który grał w seniorskiej reprezentacji kraju. Rozegrał w niej kilkanaście spotkań, strzelając siedem bramek. W I-ligowej Legii w latach 1961-71 rozegrał 236 meczy zdobywając 59 goli.

Po 1970r. dla wychowanków OKS-u osiągalna była już tylko juniorka reprezentacja kraju. Wystąpili w niej: bramkarz Andrzej Zawada, Janusz Rzeźnicki i Piotr Wnuk, a niedawno Jarek Świętochowsi.
oks_otwock_1950_20060913171712.jpg

Lata 2000/2001 do współczesnych

W sezonie 2000/2001 otwocczanie drugi rok z rzędu po spadku z ligi okręgowej w 1999r. grali zaledwie w A klasie. Po rundzie jesiennej OKS był wiceliderem, jednak ze stratą tylko jednego punktu do prowadzących rezerw Targówka. Skutecznym finiszem w końcówce rundy wiosennej wygrywając m.in. bezpośredni pojedynek pojedynek zespołem Targówka na jego własnym boisku 3:0, OKS wywalczył pewnie awans do ligi okręgowej.

W sezonie 2001/2004 otwocczanie zostali zakwalifikowani do siedleckiej grupy okręgowej. Zespół walczył w rundzie jesiennej ze zmiennym szczęściem. Oprócz wysokich zwycięstw były także przykre porażki. W konsekwencji po pierwszej rundzie otwocczanie zajmowali piątą pozycję ustępując aż 12 punktami liderowi z Sobolewa. Runda wiosenna była bardziej udana. Zespół odniósł kilka cennych zwycięstw, w tym z wysoko notowaną Deltą aż 4:0. Pozwoliło to jednak awansować jedynie na czwartą pozycję w tabeli. Wobec reorganizacji rozgrywek (utworzenie MLS-u będącego V ligą) była możliwość awansu poprzez baraże. Nie wykorzystano jednak tej szansy odpadając już w pierwszym meczu po porażce porażce Sarmatą Warszawa.

W powyższej sytuacji na następny sezon 2002/2003 zespół OKS-u pozostawał nadal w siedleckiej okręgówce. Runda jesienna tego sezonu była zdecydowanie udana. Odniesiono wiele cennych zwycięstw. Odnotowano też rekordowe zwycięstwo 21:0 nad tęczą Pustelnik. W efekcie zakończono rundę na pozycji lidera, z trzema punktami przewagi nad drugim zespołem. Wiosną zespół OKS-u chociaż nie uniknął przykrych wpadek utrzymał osiągniętą jesienią przewagę i uzyskał upragniony awans do MLS-u.
Sezon 2003/2004 był okresem zdobywania doświadczenia na V-ligowym szczeblu rozgrywek. Po bardzo udanym początku i czterech zwycięstwach otwocczanie objęli pozycję lidera, co było dużą niespodzianką. Potem była dość pechowa porażka w meczu herbowym z karczewskim Mazurem a w środku rundy przyszło załamanie formy i w efekcie zespół obsunął się na szóstą pozycję. Runda wiosenna nie była już tak udana jak jesień. Zespół uplasował się na ósmym miejscu.

Niestety nie udało się piłkarzom OKS-u wywalczyć awansu do IV ligi także w sezonie 2004/2005 mimo, iż po rundzie jesiennej zajmowali 2 miejsce w lidze. Słabo rozpoczęta wiosna przyczyniła się do zajęcia 5 miejsca w lidze na koniec sezonu.

Sezon 2005/2006 to kolejny rok występów w Mazowieckiej Lidze Seniorów (V liga). Rundę jesienną OKS zakończył jako lider. Kolejny raz słabo rozpoczęli wiosnę zawodnicy z Otwocka, jednak po początkowych niepowodzeniach oraz zmianie trenera (Adama Olszewskiego zastąpił Cezary Moleda) w końcu zaczęli odnosić sukcesy i ostatecznie wywalczyli pierwsze miejsce w tabeli i historyczny awans do IV ligi.

W sezonie 2006/2007 OKS Otwock w finale rozgrywek Pucharu Polski na szczeblu regionalnym uległ Zniczowi Pruszków w rzutach karnych 4-3 (w regulaminowym czasie 2-2) jednocześnie awansując do szczebla centralnego. W rundzie wstępnej pokonał Orlęta Radzyń Podlaski 3-2 i awansował do I rundy Pucharu Polski. Następnie pokonał sensacyjnie pierwszoligową Polonię Bytom w doliczonym czasie gry 2-1. W rezultacie awansował do 1/16 finału( co jest największym osiągnięciem OKSu w historii), gdzie przegrał 0-1 z Łódzkim Klubem Sportowym.
W sezonie 2007/2008 po wygraniu IV ligi mazowieckiej i późniejszym zwycięstwie w barażach nad Stalą Niewiadów(1-2 i 2-0) zespół awansował pod wodzą trenera Dariusza Dźwigały do nowej II ligi (grupa wschodnia).
oks_otwock_2006_20060913171717.jpg

wykorzystano opracowanie "80 lat Otwockiego Klubu Sportowego"

ARCHIWALNE SEZONY


Reklama

OKS Otwock prowadzi całoroczny nabór do drużyn młodzieżowych w piłce nożnej. Roczniki 2002 - 2011.


Zapraszamy też na treningi lekkoatletyczne dzieci i młodzież w wieku 10 - 18 lat!

Informacje: 779 24 26 Informacji ws. lekkiej atletyki udziela także trener Bożena Dziubińska tel. 606308750

 
 
  Copyright OKS Otwock. Projekt i wykonanie Proconnectia
Zasady Korzystania / Polityka prywatnosci